Fácil elabora to put the price to your

Fácil elabora to put the price to your

In today’s article I am going to teach you a very fácil elabora that will help you equipo the price for the product that you want.

I hope you find it useful.

What do you have to consider?

First of all, I have to say that different formulas or methods cánido be used to price a product, therefore, you perro research the method that is most comfortable for you or that is most useful to you en línea.

I say greater utility because pricing a product perro be something very fácil, but it should not be underestimated.

This is because the price perro be used as a differentiation strategy that promotes your company or it cánido play against you.

What I want to tell you is that I cánido give you a elabora right now so that you perro equipo the price of a product, but there are many elements that you have to consider to find the ideal price.

What’s the price?

I really believe that “price” is a term to which we are very accustomed from a very young age and it is not for less because we are exchanging money all the time to obtain something we want.

However, below I am going to leave you the definition that Kotler gives us:

“A price It is the amount of money charged for a product or service.

In broader terms, a price is the sum of the values ​​that consumers give in exchange for the benefits of having or using the product or service” (Kotler, Philip, 2017, p.300).

Source: freepik.com

Is it important to put the right price?

I already mentioned that the price perro be used as a strategy that allows boosting the sales of a company, however, leaving that aside a bit, I am going to talk to you about something that is easier to see.

I have seen small businesses where prices are equipo solely by experience or even by competition.

That’s really not all bad, but, I have seen small businesses literally make nothing (or lose) on some products.

Because? Well, it may be due to the fixed and variable costs who has the business For example, perhaps the competition does not pay rent or perhaps it buys in greater volume and reduces costs.

There perro really be many factors that cánido make a difference and that is why you have to identify all your fixed and variable costs (total and unit).

So if you don’t account for all your costs, you may not be earning what you think you are earning.

How to calculate the price of a product?

To be able to calculate the price of a product in a very fácil way you perro use the following elabora:

How to calculate unit variable cost and unit fixed cost?

It really is very fácil, since all you have to do is divide the total fixed or variable cost by the number of units.

For example, suppose you have a full fixed cost of $10,000 pesos, and suppose you have made 1000 products.

To obtain the unit fixed cost, that is, the fixed cost per product, what you have to do is divide the total fixed cost by the number of products.

So that your unit fixed cost is $10 pesos.

By the way, the unit variable cost is done exactly the same.

For example if variable costs are 15,000 and the units are the same 1000, then, the unit variable cost is $15 pesos.

How to calculate the unit cost of a product?

To calculate the unit cost of a product, you have to add the fixed cost per unit and the variable cost per unit.

Following the previous example, what would have to be done is add the $10 pesos agregado the $15 pesos.

In such a way that the unit cost of the product is $25 pesos.

Therefore, you cannot sell your product for less than $25 pesos.

Of course, keep in mind that if the number of units (products) goes up, then fixed cost will go down.

This perro allow you to play around with the price, allowing you to give some customers better prices.

In fact, that’s why there are places that handle wholesale prices.

desired utility

I guess the name already says it all, but I’m going to explain it to you a little more.

In that part of the elabora you have to establish the percentage of utility (profit) that you want to obtain when selling the product.

Of course, this element is a very delicate part because it will depend a lot on what the client (consumer) is willing to pay for a product.

Maybe on some products you cánido earn 50% and on others 10%.

In fact, here you could check the prices of the competition and choose a percentage of profit that allows you to compete.

Pricing Example

Suppose that a product has a unit cost of $78 pesos and you want to obtain a 22% profit.

The price of said product should be: $100 pesos.

We hope you liked our article Fácil elabora to put the price to your
and everything related to earning money, getting a job, and the economy of our house.

 Fácil elabora to put the price to your
  Fácil elabora to put the price to your
  Fácil elabora to put the price to your

Interesting things to know the meaning: Capitalism

We also leave here topics related to: Earn money